Kawa i czekolada również mogą powodować patologie, ale nie są głównie związane z rakiem.
Wśród badanych czynników dietetycznych lekarz wyróżnił nadmierne spożycie czerwonego mięsa, mięsa poddanego obróbce chemicznej oraz zmniejszoną ilość błonnika w diecie.
Onkolog Marek Pudełko podkreślił, że alkohol tylko pośrednio sprzyja rozwojowi nowotworów. Ponadto Marek Pudełko zaleca unikanie spożywania zbyt ostrych potraw.
„Wszystkie potrawy spożywane na gorąco mogą powodować stany zapalne przełyku, co z kolei zwiększa ryzyko rozwoju chorób onkologicznych” – wyjaśnia specjalista. Podkreśla, że dieta powinna być zbilansowana i zawierać odpowiednią ilość białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów.
Ważne jest, aby pamiętać, że niekontrolowane spożycie białek zwierzęcych i tłuszczów nasyconych może również zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Zamiast tego lekarz zaleca zwiększenie spożycia warzyw, owoców i zbóż, które wzbogacają organizm w przydatne substancje i błonnik.
„Ważne jest również prowadzenie aktywnego trybu życia i poddawanie się regularnym badaniom lekarskim w celu monitorowania stanu zdrowia” – dodaje onkolog. Należy pamiętać, że czynniki ryzyka zachorowania na raka nie ograniczają się do diety. Obejmują one również genetykę, wiek, styl życia i niektóre czynniki zawodowe. Jednak ze względu na swój wpływ na ogólny stan zdrowia, dobra dieta może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu nowotworom.